Сьогодні день фотографії. Рівно 190 років тому француз Жозеф Нісефор Ньєпс зробив першу в світі світлину.Тоді спроби зупинити мить радше нагадували магічний ритуал. Сьогодні ж цей процес доступний кожному. За допомогою нескладних маніпуляцій можна отримати чітке зображення з насиченими кольорами. Тож з кожним роком тих, хто вважає фотографію своєю професією, дедалі більше. Та чи дійсно це такий легкий заробіток? І чи кожен, хто опанував дзеркалку, має право називатися фотографом? Розповідає Юрій Мамон.

Юрій Мамон, кореспондент:

- Ось він - перший знімок в історії. Називається «вид з вікна». Проте хіба що тільки за назвою й можна зрозуміти, що на ньому зображено. А між тим виготовлялася ця фотографія на тодішній техніці аж 8 годин. Окрім того, майстер мав добре розумітися на хімії, аби проявити цей знімок.

У сучасному світі, аби стати фотографом, хімію знати непотрібно. Величезний вибір апаратів, оптики, яка зробить знімок неперевершеним, виробництво світлин - значно спростилося, натомість кількість професіоналів у лапках - збільшилась. В інтернеті навіть кілька фотожаб зявилось на тему "без двох тижнів професійний фотограф". Або така - у майбутньому зникнуть усі професії і залишаться лише фотографи.

Микола Іващенко, голова правління Національної спілки фотохудожників України:

- Идет такая тенденция, что люди закончили какие-то курсы, громко называемые школой фотографии, и после этого считают себя профессионалами, хотя потом очень много ляпов и очень много недоработок технических, не только технических а и композиционных.

А все тому, запевняє Микола Миколайович, що люди вважають це легким заробітком. Що таке справжня фотографія і якою працею вона дістається, Сергій Долженко знає не з чуток. У професії він уже понад 20 років. Останні 10 працює на іноземні інформагенства.

За його плечима робота в екзотичних місцях, на акціях протесту та в гарячих точках. Тож правил композиції чоловік не завжди дотримується - умови не дозволяють.

Сергій Долженко, фотокореспондент:

- Если карточка снята в сложных условиях, то, как правило, они или где-то немножко не резкие или где-то там шевеленка или где-то там что-то напутано с цветом, со светом и прочее, прочее, но там есть эмоции, и вот эти эмоции - они перекрывают все недостатки.

Деякі зі світлин Сергія облетіли увесь світ. Наприклад ось ця, з терористичним актом у Беслані, була свого часу на обкладинці всесвітньо відомого журналу Тайм.

Натомість Сергій не вважає це професійною заслугою. Говорить - просто опинився у необхідному місці в потрібний час. І це правило - вагоміше за композицію кадра, впевнений майстер.

Юрій Мамон, Володимир Самченко, "Новини", телеканал "Інтер"

Подробности-ТВ